Pleurezie tuberculoasă ?

Pleurezie tuberculoasa

Postata de MembruMobileApp1503477480 cu 6 ani in urma.

Salut , am si eu o întrebare tocmai am fost externat din spitalul TBC pentru ca am avut apa la plămânul drept mi-au extras 1,800L lichid pleural, astăzi ca sa fiu sigur ca nu mai am am fost dinou sa fac un ecograf si încă au găsit apa in plămânul drept circa 400-600g, m-am întors la spitalul TBC si le-am aratăt ecografia si dumnealor au zis ca restul o sa elimin prin tratament dar eu am dureri in zona cutiei toracice,știți cumva de unde as putea cumpara untura de urs sau de bursuc , sau ce tratament Naturist sa urmez pentru eliminarea lichidului si scăderea dureri...

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/pleurezia_512

Utilizator11534135630

acum 5 ani

Salut.
Și eu întâmpin aceeași problema ca și tine. Am ramas cu lichid în pleura după scoaterea drenului și mă jenează. Tot medicamentos au zis ca se remite. E adevărat? Ți s-a remis medicamentos și dacă nu, cum ai procedat în a grăbi absorbția până la normal a lichidului rămas? În cât timp s-a rezolvat de la sine?
Mulțumesc și sper din suflet la un răspuns.
Cu respect.

MembruMobileApp1503477480

acum 5 ani

Salut , da totul s-a remis medicamentos in aproximativ 2 săptămâni după ce am ieșit din spital, a trecut un an și 2-3 luni, dar am rămas cu dureri in zona pleurei ... o zi frumoasa, însănătoșire rapida!