Pleurezie plaman drept și nodul pe acelasi plaman ?

Plaman reumatoid

Postata de Florentina Hulea cu 2 luni in urma.

Am primit recomandare sa facem toracoscopie dar tatăl meu are și o pleurezie pe plamanul drept undeva la 3 litri si un nodul pe acelasi plaman .Avem un ct făcut,nu știm ce sa facem ...

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Pleurezia si nodulul pe plaman pot fi cauzate de o serie de boli, de la infectii la cancer pulmonar. In cazul pleureziei (lichid acumulat in jurul plamanilor), este necesar sa se determine cauza acesteia pentru a putea urma un tratament adecvat. Toracoscopia este o procedura care implica introducerea unui tub mic cu o camera la capat (un toracoscop) in cutia toracica pentru a vizualiza plamanii si a preleva probe de tesut (biopsii) din nodulul suspect.

Ar trebui sa aveti o discutie cu medicul dumneavoastra referitoare la potentialele beneficii si riscuri ale acestei interventii, tinand cont de starea generala de sanatate a tatalui dumneavoastra. Daca exista ingrijorari legate de sanatatea lui, ar putea fi util sa discutati cu un specialist (de exemplu, un pneumolog sau un oncolog) sau poate ar trebui sa solicitati o a doua opinie.

Rezultatele CT-ului pot oferi unele indicii cu privire la natura nodulului, dar doar analiza tesutului prelevat printr-o biopsie poate confirma un diagnostic definitiv. Prin urmare, ar putea fi benefic sa mergeti inainte cu toracoscopia, in functie de recomandarea medicului.

Este important sa fiti constient de faptul ca alegerile medicale pot fi dificile si, uneori, nu exista un raspuns "corect" sau "gresit". Este important sa va implicati in procesul decizional si sa aveti incredere in echipa medicala care va ofera ingrijire.

De asemenea, nu uitati sa cereti medicului detalii despre ce presupune recuperarea de dupa o toracoscopie si despre cum ar putea afecta aceasta starea generala de sanatate a tatalui dumneavoastra.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/apa-la-plamani-pleurezia-cauze-simptome-tratament_19635