Pitiriazis versicolor - Tinea versicolor .Tratament 2 soluții preparate in farmacie?

Pitiriazis versicolor

Postata de Alex. cu 5 ani in urma.

Bună!
M-am pricopsit si eu cu acest pitiriazis incă din vremea adolescenței, acum 15-20 ani - pete albe cu preponderență pe spate - care cer scarpinate incontinuu dacă se poate :).
Acum, adult fiind, am incercat tot felul de tratamente:
- șampon Mediket Versi;
- Nizoral cremă;
- Ketoconazol 2% cremă.
Niciun tratament cu acestea nu a adus vreo ameliorare, cu exceptia Ketoconazol-ului 2% - măcar nu mă mai manâncă pielea, insă petele albe de pe spate sunt tot la locul lor, la fel de "frumoase".
După cum spuneam, acum 15-20 ani, mă datea mama cu două soluții preparate in farmacie: una care in contact cu pielea se făcea albă si dacă imi aduc aminte, parcă mirosea urât, a sulf cred, dar nu sunt sigur, sigur stiu că mă mânca foarte tare pielea in contact cu această soluție, iar după 10-15 min. cu a doua soluție care era incoloră in contact cu pielea.
In 7-10 zile aceste pete dispăreau si nu mai auzeam de ele min. 2 ani. Probabil că dacă aș fi continuat tratamentul mai multe zile, chiar si după dispariția lor, această ciupercă nu ar mai fi recidivat.
Mă poate ajuta cineva să-mi spună cum se numesc aceste două soluții pentru a putea cere unei farmacii prepararea lor?
Mulțumesc anticipat pentru ajutor!
Multă sănătate tuturor!

Raspunsuri (3)

Utilizator11590000655

acum 3 ani

Pot sa te ajut eu
Le găsești sub denumirea de soluția 1 și soluția 2
Folosesc și eu tot așa

Alex.

acum 2 ani

Salut!
Poți fi mai explicit te rog!?
Denumirea de ”Soluția 1 și 2” nu merge.
Cei de la drogherie nu știu sau se fac ca nu știu despre ce soluții este vorba.
O denumire ceva, tot trebuie sa aibă.

Claudia

acum 2 luni

Buna ! Ati reușit sa găsiți cele doua soluții...Ati scăpat de această problemă?
Eu nu 88 dau de cap