Utilizarea berberinei pt slabit

Pierdere in greutate

Postata de Kovacs Zoltan cu 3 luni in urma.

Daca sant hipertensiv,diabetic ,si cardiacdar si supraponderal,pot folosi berberina pt slabit si eventual pt reducerea glicemiei/Care este doza zilnica utilizabila?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Berberina este un compus bioactiv care se gaseste in anumite plante si s-a dovedit a avea multe beneficii pentru sanatate, inclusiv reducerea greutatii corpului si imbunatatirea glicemiei. Totusi, este esential sa discutati cu medicul dumneavoastra inainte de a adauga orice supliment nou regimului dumneavoastra, mai ales daca aveti conditii de sanatate precum hipertensiune, diabet si boli de inima.

Doza uzuala de berberina variaza intre 900 si 2000 mg pe zi, impartita in 2-3 doze. Cu toate acestea, doza exacta depinde de o serie de factori, inclusiv de starea generala de sanatate si de orice alte medicamente pe care le luati.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Remedii-naturiste/tot-ce-trebuie-stiut-despre-berberina_17967