Operatie eliminare pietre la rinichi?

Piatra la rinichi

Postata de Alexandru cu 10 luni in urma.

Buna ziua,

Am nevoie de putin ajutor in legatura cu eliminarea pietrelor la rinichi prin operatie cu laser

"RS cu 2 calculi caliceali inf de 10 si 9mm, Sindrom de jonctiune pieloureterala cu HN secundara"

Ati putea intervenii cu un sfat sau un pret necesar operatiei?

Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Eliminarea pietrelor la rinichi prin operatie cu laser este o procedura eficienta si sigura pentru indepartarea calculilor renali. Aceasta tehnica implica utilizarea unui laser pentru a fragmenta pietrele si a le transforma in bucati mai mici, care apoi pot fi eliminate mai usor din corp prin tractul urinar.

Pentru a obtine un sfat medical si un pret necesar pentru operatie, va recomand sa consultati un urolog sau un specialist in chirurgie urologica. Acestia vor evalua situatia dumneavoastra specifica, vor face investigatii suplimentare si vor putea oferi informatii detaliate despre procedura si costurile implicate, in functie de locatia si clinica aleasa.

Este important sa discutati cu medicul despre avantajele, riscurile si postoperatoriiile care ar putea aparea inainte de a decide daca sa va supuneti acestei operatii.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Retete/pietrele-la-rinichi-cauzele-aparitiei-preventie-si-tratament_16420