Tratament pentru bolnav de parkinson care are probleme in procesul de mictiune

Parkinson

Postata de emafgdr cu 14 ani in urma.

Buna!

Permiteti-mi o intrebare: Bunica mea sufera de Parkinson si a dus aceasta boala de aproximativ 10 ani (poate mai mult). Problema ce o intampinam acum ca si familie este greutatea cu care bunica urineaza. Oare boala sau medicamentatia afecteaza procesul de mictiune? Uneori buni sta si 2 ore pe toaleta portabila si...fara niciun rezultat! dar apoi cand e dusa la pat face in pampers...ori nu dispunem de un asa buget mare incat sa ne permitem in fiecare noapte 2 pampersuri...As aprecia orice observatii sau sfaturi din partea voastra.
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Maria C

acum 14 ani

Din cauza bolii si nu a medicamentatiei, apar incontinenta urinara si constipatia datorita alterarii functiei intestinului si vezicii.

purcel viorica

acum 14 ani

totul despre ciclu menstrual