schema tratament

Parkinson

Postata de VGAM cu 10 ani in urma.

Buna ziua! Mama are boala Parkinson stadiul 4 ,in urma controlulul medical efectuat in luna august,perioada in care i s-a schimbat si schema de tratament ; pana in august a urmat o schema numai cu MADOPAR iar din august i s-a prescris pe langa MADOPAR,AZILECT,NEUPRO completat cu LEXOTAN si FARMATAZ,acestea din urma pentru linistire si antidepresiv.
In timpul acestui tratament acuza dimineata pana la orele 10 o stare de ameteala,de "cap greu si mare" dupa o noapte de somn fara halucinatii.Dupa ora 10 starea se mai imbunatateste pana spre seara in sensul ca nu mai are ameteala .
Intrebarea este daca aceasta stare de rau este de la medicamentele pentru parkinson?de la boala?sau de la medicamentele de linistire si antidepresive?Ea are tendinta de a incerca sa scoata pe rand cate unul din medicamente fiind dezamagita de starea confuza.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Simptomele descrise pot fi consecinta medicatiei. Este indicat sa consulte medicul specialist curant pentru evaluare si revizuirea tratamentului. Nu se recomanda modificarea schemei de tratament fara avizul medicului curant.