puteti sa-mi raspundeti, va rog?

Parkinson

Postata de Elena Catalina122474 cu 15 ani in urma.

Tatal prietenului meu are Parkinson si din cate stiu eu este o boala ereditara.As vrea sa stiu care este posibilitatea ca si prietenul meu sa aiba Parkinson, respectiv copiii nostri.multumesc.

Raspunsuri (4)

simona166117244

acum 15 ani

Buna,
Din cate stiu,inca se mai cerceteaza legatura dintre factorii genetici si boala Parkinson. Dintre cei care au boala Parkinson sunt f putini care au un parinte, o sora, un frate cu aceasta boala.
Poti afla mai multe.
//sfatulmedicului.ro/articole/Neurologie/Boala_Parkinson/Generalitati_952_1.html

Anna

acum 14 ani

Nu, nu este o boala ereditara, dar exista o anumita inclinatie...

paraschiva oancea

acum 14 ani

Parkinsonul nu este ereditar, este o boala dobindita ,cauze, inca se fac sapaturi, Dar,sa raspund la intrebare DACA IUBESTI PERSOANA ACCEPTA SI BOALA daca nu ,nu o face sa sufere si mai mult, e foarte greu sa stai linga un bonlav-bonlava de parkinson dar e pacat de dumnezeu sa-l lasi la greu, Gindeste de doua ori sa poti face pasul odata credema stiu ce zic, Mult norocm

dan

acum 14 ani

unde gasesc cele mai ieftine medicamente ptr parchinson