Parkinson rigid?

Parkinson

Postata de pscdn cu 12 ani in urma.

Ma numesc Dan P.si as vrea sa stiu daca exista vreo legatura intre Perkinson-ul rigid mana stanga si anumite analize sangvine anormal de mari cum ar fi hematocritul si hemoglobina?Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (7)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Boala Parkinson nu influenteaza analizele uzuale de sange ( inclusiv hemoglobina si hematocritul). Trebuie cautata o alta cauza a cresterii analizelor mentionate.

pscdn

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspunsul deosebit de rapid ,totusi de vreo 2 ani sufar de un blocaj al antebratului mainii stangi mai ales la miscarea de rotatie.Am renuntat la fumat,hematocritul si hemoglobina au revenit la normal dar senzatia de ,,intepenire''''a antebratului persista,unul din doctorii care m-au consultat punand diagnosticul de parkinson.Atunci ce ar putea fi?

pscdn

acum 12 ani

va multumesc pentru raspuns dar antebratul stang manifesta o rigiditate mai ales in miscarea de rotatie de vreo 2 ani,am renuntat la fumat iar hematocritul si hemoglobina au revenit la normal,totusi ce a provocat aceasta,,intepenire'''' a antebratului,daca nu este parkinson

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Ar trebui reconsiderat diagnosticul. Daca este vorba doar de "rigiditate mai ales in miscarea de rotatie de vreo 2 ani" este putin probabil sa fie vorba de acest diagnostic; in plus, in acest interval ar fi trebuit sa apara si alte simptome asociate bolii...
Va recomand sa consultati inca un medic specialist pentru un diagnostic corect!

pscdn

acum 12 ani

Pana acum am consultat medici in specialitatile:neurologie (unde mi s-a pus diagnostic de parkinson rigid) , sange ( unde mi s-a pus diagnostic de poliglobulie) si fizioterapie ( unde am facut cateva sedinte fara rezultat),la ce specialitate sa mai merg?

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

In prima faza, cereti o a doua opinie de neurolog.

mariana p.

acum 11 ani

Intamplator, ma aflu in preajma unei persoane tinere - 40 ani- la care i s-a pus diagnostic de Parkinson. Aparent tratamentul initial ar fi avut ceva efect asupra tremurului, ca apoi persoana sa renunte la tratament pe motiv ca ii dadeasenzatie de rau. Ieri a solicitat o alta opine de neurolog si urmeaza sa faca niste investigatii, suspicionandu-se distonie. Urmeaza sa vedem daca se confirma