medicamete

Parkinson Tremor parkinsonian

Postata de 7donaleo cu 12 ani in urma.

ce efect are propranololul in ce priveste tremorul in boala parkinson ?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 12 ani

Propranololul este folosit pentru tratamentul tremorului din boala Parkinson. S-a constatat că folosind Propranolol, la aproximativ 60%-70% dintre pacienţi s-a redus amplitudinea tremorului cu această terapie. Propranololul este mult mai eficient pentru reducerea tremorului măinilor şi mai puţin eficient pentru tremorul capului şi vocii.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Dar sunt multe alte medicamente specifice bolii Parkinson. Este una din bolile la care s-au facut foarte multe progrese terapeutice. De ce nu consultati un neurolog? Propranololul este slabut si poate mai sunt si alte simptome care nu se rezolva cu acest medicament.

7 donaleo

acum 12 ani

in ceea ce ma priveste,din experienta mea,au efect asupra bolli parkinson doar medicamentele ce contin levodopa {indiferent cum le spune] ori acestea la mine actioneaza ca un drog ,imi otravesc corpul si imi trebuie cantitati tot mai mari de la o zi la alta.Daca iau o pastila de propranolol impreuna cu cele de parkinson pot reduce doza fara sa am probleme.In concluzie nu exista medicamente pentru parkinson [pana la ora aceasta] fara efecte secundare severe si dependenta
de aceea eu am cautat o alta solutie.Propanololul este de 40 mg si imi da si o stare de relaxare.Haideti sa comunicam fiindca boala parkinson este o provocare pentru medici si pacienti si din experintele traite de fiecare dintre noi putem invata cum sa ne fie bine si in tr-o zi cum sa ne vindecam,Curaj.