BOALA PARKINSON

Parkinson

Postata de maria1192 cu 12 ani in urma.

MAMA MEA SUFARA DE PARKINSON GRADU 4 ,NU POATE FACE NIMIC .[NU POATE SA SE SPELE NU SE POATE DEPLASA NENSOTITA, NU POATE MANCA SINGURA].POATE BENEFICIA DE GRADU 1?DACA STIE CINEVA VA ROG SA-MI RASPUNDETI.MULTUMESC

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Incadrarea gradului de handicap il face doar medicul de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca.
conform paginii web a ministerului sanatatii:
''''În raport cu gradul de reducere a capacităţii de muncă, invaliditatea este:
1. de gradul I, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă şi a capacităţii de autoîngrijire;
2. de gradul II, caracterizată prin pierderea totală a capacităţii de muncă, cu păstrarea capacităţii de autoîngrijire;
3. de gradul III, caracterizată prin pierderea a cel puţin jumătate din capacitatea de muncă, persoana putând să presteze o activitate profesională, corespunzătoare a cel mult jumătate din timpul normal de muncă''''"

maria1192

acum 12 ani

Mutumesc doamnei doctor pentru raspunsul dat, dar abia astazi am vazut greseala mea.Este vorba de stadiul boli la mama mea GRADUL 2[DOI],ami cer scuze ca nu am fost atenta.