Boala Parkinson

Parkinson Antecedente familiale de boli cerebro-vasculare

Postata de Benoni1 cu 14 ani in urma.

Vreau sa intreb daca boala Parkinson este ereditara.O persoana cu aceasta boala o poate transmite urmasilor? Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 14 ani

In mod obisnuit ,nu este ereditara. Exista insa o anume predispozitie ereditara care totusi are un rol minor,in aparitia acestei afectiuni.

raluca

acum 14 ani

Buna,
Boala Parkinson nu este ereditara si nu poate fi transmisa. Multa sanatate

Sheila

acum 14 ani

Se pare ca un nr f mic de persoane ce au fost diagnosticate cu aceasta afectiune au o ruda apropiata ce sufera de aceasta boala. Se pare ca un istoric familial de boala Parkinson nu creste semnificativ riscul aperitiei afectiunii la un membru al familiei.
Sanatate multa

pusha

acum 13 ani

Nu este ereditară, însă are predispoziţie!!! O persoană care are antecedente familiale este mai predispusă la Parkinson decât una care nu are! În Israel s-a descoperit diagnosticarea vocală a Parkinsonului înainte ca simptomele să apară , acolo se va face o testare naţională şi primele persoane testate vor fi cele cu antecedente familiale!!! Să ne ferească dumnezeu de orice boală!!!!