Boala Parkinson si pensia de invaliditate

Parkinson

Postata de mariav176428 cu 14 ani in urma.

In 2003 am fost diagnosticata cu Boala Parkinson.Acum am 56 de ani.Ma misc de multe ori cu incetinitorul,mai ales cand imi schimb pozitia,Mana stanga o folosesc din ce in ce mai putin.M-am procopsit si cu o steatoza hepatica.In vara aceasta imi expira contractul de munca(este pe perioada determinata).
Am conditii pt. pensie de invaliditate fara sa mai trec prin perioada maxim admisa de de concediu medical?
Intre anii 1973-1978 am fost studenta,din 1978 lucrez.In perioada cat am lucrat am avut 1 an de somaj si 4 luni "casnica" adica nu an avut servici..
Cam aceasta-i "istoria " mea.Sper ca am fost destul de explicita.

Cu multumiri MariaV

Raspunsuri (8)

lili

acum 14 ani

eu zic sa incerci la centrul de handicapati am pe cineva in familie cu aceeasi boala dar mai avansata si am fost indrumata sa merg acolo .

mariav176428

acum 14 ani

Ar fi o idee.Ai fost cu mama ta la centrul de handicapati?Ce ti-au spus?
Intre timp mi-a venit alta" idee".Cred ca am sa iau legatura cu Asociatia antiparkinson.

Somn usor,
MariaV

Raican Dan

acum 13 ani

Asociatia Antiparkinson 0745231153

PAUL RADU

acum 13 ani

LAS NR. TELEFON MA POTI CONTACTA
cu respect PAULforza

mariav176428

acum 13 ani

Acum nu am dispozitia necesara sa dau telefon.Daca poti sa-mi spui ceva concret te rog sa-mi scrii.

Sanatate ,MariaV

PAUL RADU

acum 13 ani

da se poate lua o pensie de handicap
dar trebuie sa parcurgi anumite etape,
i a leg cu oficiul judetean de handicap
ei te vor indruma ce ai de facut
eu intru mai rar aci las id_ul meu
zpaul34
si eu am fost diacnosticat cu parchinson
ma lupt sa vad ce pot face ////

LILI VOICU

acum un an

Bună ziua
Știe cineva,cum se procedează s au ce acte trebuiesc depuse pentru pensia de însoțitor al unui bolnav cu Parqinson? La sectorul 4 este foarte greu sa obții informații.Parca ar da ceva din buzunarul lor.
Mulțumesc dacă citește cineva aceasta rugăminte!

Vasea

acum un an

Bună Lili!
Îți trebuie scrisoare medicala de medicul curant, medicul de familie, externari din spital, analize,.... și raport de la primărie.