BOALA PARKINSON SAU SINDROM EXTRAPIRAMIDAL?

Parkinson Diabet insipid

Postata de mary40 cu 14 ani in urma.

Am 43 de ani si in urma cu 7 ani,in urma unei encefalite virala am ramas cu sechele,
mi s-a pus diagnosticul de parkinsonism postencefalitic.Am fost la Spitalul Judetean Tg Mures si mi s-a pus diagnosticul de b. parkinson forma tremorigena si am urmat tratament cu madopar, viregit ,selegos,timp de 2 ani.Apoi am fost trimisa la Spitalul Universitar de Urgenta Bucurest si acolo mi sa pus diagnosticul de sindrom extrapiramidal postencefalita si mi-au schimbat tratamentul cu rivotril, viregit .tin sa mentionez ca la inceput au fost tremuraturi la maini si cap dar dupa o perioada de 1an si jumatate au aparut miscarile involuntare si rigiditatea.a trecut un aproape doi ani de cand am fost la bucuresti si acum ma deplasez foarte greu din cauza rigiditatii am dureri musculare mari la maini gat si picioare .De un an urmez tratament cu stalevo 50/12,5/200 dar nu simt nici o ameliorare,din contra este mai rau.am si diabet insipid de 19 ani si urmez tratament cu minirin.Ceea ce ma nelinisteste este ca eu nici acum nu sunt lamurita cu diagnosticul.Fiecare medic mi-a pus alt diagnostic ,mi-a dat alt tratament si eu ma simt tot mai rau.As dori daca se poate sa imi spuna cinevacare este diferenta intre aceste boli ; parkinsonism postencefalitic ,b parkinson si sindrom extrapiramidal si ce tratament este bun pentru rigiditate.

Raspunsuri (5)

rora

acum 14 ani

Incearcasa gasesti un medic bun. Iti recomand pe d-na doctor Lungut Emilia de la Spitalul Militar Central Bucuresti. Este un medic si un om deosebit . O trateaza pe mama de boala Parkinson de peste 10 ani cu rezultate foarte bune.
Sa stii ca se merge la control periodic( 3-6 luni ) si nu trebuie neglijat tratamentul
Iti doresc numai bine si sanatate

TErry

acum 14 ani

Apelati la google SI GASITI TOT CE DORITI.

luminita

acum 14 ani

AS DORI SI EU NR. DE TELEFON AL D-NA DOCTOR LUNGUT EMILIA DACA SE POATE

Raican Dan

acum 13 ani

Asociatia Antiparkinson 0745231153

Dinu Bogdan Gabriel

acum 8 ani

Auzi fi tare
Eu am boala asta de 48 ani,nu ma ia nimeni in sema
Ma-am nascut sindrom extrapirtamidal secechelos,
Am 24 de anide munca.Dar am ajuns la faza cind mi se zice ca eu sint de pensionat .
Ce sa fac

.