valori toxoplasma

Parazitoze

Postata de marinus_tl cu 12 ani in urma.

sunt gravida in 3 luni ,mi-am facut analizele si au urmatoarele val;
Anti-CMVIgG , CHEMI,LIAISON -11.3/IU/ml
Anti-Toxo. godii IgG, CHEMI -58.9 IU/ml

multumesc si astept o parere-va trebui sa renunt la sarcina?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

valoarea crescuta a anticorpilor anti toxoplasma gondii tip IgG necesita repetarea acestora peste 2-3 saptamani (observarea in dinamica a titrului de anticorpi) , cat si efectuarea anticorpilor tip IgM. prezenta anticorpilor Ig G este sugestiva pentru o infectie recenta (in ultimii 2 ani) sau in antecedente (mai veche de 2 ani).
prezenta anticorpilor tip IgG anti CMV (citomegalovirus) indica expunerea in antecedente. se recomanda efectuarea anticorpilor IgM din acelasi ser.

marinus_tl

acum 12 ani

multumesc frumos pt raspuns .