toxoplasmoza

Parazitoze

Postata de Lrs cu 12 ani in urma.

Buna seara. Sunt insarcinata in 14 saptamani si mi-au iesit urmatoarele analize la toxoplasma.
Toxoplasma gondii-Anticorpi IgG>650 Ul/mL 130 pozitiv

Toxoplasma gondii-Anticorpi IgM = 0,6 0,65=pozitiv

Toxoplasma gondii - Aviditate IgG = 300 48300 seroconversie
recenta sau

persistenta unui
nivel ridicat vechi

Index de aviditate = 0,423 0,3 aviditate crescuta

Acestea sunt toate informatiile din buletinul de rezultate.
Este cazul sa imi fac probleme, sa-mi fie afectata sarcina? (deja am 14 saptamani si ma simt ok pana acum)
Astept cu nerabdare o interpretare a celor scrise.
Multumesc enorm.

Raspunsuri (1)

Mihaela22120678

acum 12 ani

Daca urmaresti firul discutiilor, a mai fost pusa exact aceeasi intrebare recent, dar cu alte valori.
Probleme apar doar daca anticorpii de tip IgM sunt crescuti, aceasta insemnand infectie recenta. La tine acestia sunt la limita, nu stiu ce sa spun. Mai bine repeti analiza. Medicul obstatrician ce a spus? Ai consultat si un infectionist? Oricum, riscurile pentru fat sunt destul de mari, daca a fost o infectie recenta.