Toxocara

Parazitoze

Postata de aurelia81 cu 13 ani in urma.

Daca am analiza de Toxocara canis la valoarea de l,403 uni.DO,este un rezultat f.grav?Mentionez ca nu am nici un simtom de boala.Ce concentratie de albendazol ar trebui sa iau?

Raspunsuri (3)

Medic Epuran

acum 13 ani

În primul rând valoarea menţionată este pentru Ig G Toxocara canis?
Dacă da, vă pot spune doar că: deoarece 5-10% din pop**atie prezintă anticorpi anti-Toxocara canis Ig G, un rezultat pozitiv nu implică întotdeauna prezenţa parazitozei. Oricum rezultatele obţinute prin testare serologică trebuie corelate întotdeauna cu diagnosticul clinic şi alte teste de laborator.
În caz de infecţie cu Toxocara canis tratamentul se face cu Albendazol (Zentel), în doză de 400 mg x 2/zi, timp de 3-5 zile

yella

acum 7 ani

Analiza de Ig M toxocara pozitiva indica ca am in prezent acest parazit? Sau sunt necesare si alte analize? Daca Ig G e pozitiv si analizele la sange sunt bune înseamnă ca am acest parazit?

Utilizator21536854181

acum 5 ani

buna ziua eu tot am fost diagnosticat cu toxocara canis (toxocaroza) laborator ELISA rezultatul fiind 2,17 , tratament am urmat cu Albendazol 400mg 2 pastile pe zi , timp de 15zile si ceva pentru ficat probabil Lagosa, dupa tratament e necesar sa treaca o perioada de timp macar jumate de an , ca apoi la analize sa va arate rezultate reale