toxocara

Parazitoze

Postata de Ely2010 cu 13 ani in urma.

Am efectuat analiza de sange pentru toxocara şi toxoplasma, si mi-au iesit urmatoarele rezultate:

Toxocara canis - anticorpi IgG, rezultat = 2.78 unit DO,
valoare de referinta: 0.3 Pozitiv

Toxoplasma gondii – anticorpi IgG, rezultat = 81.4 Ul/ml,
valoare de referinta: 7.2 si < 8.8 – se recomanda repetarea analizei
> 8.8 Pozitiv

Medicul alergolog mi-a recomandat pentru toxocara albendazole 200– 2 cps/zi – 21 de zile si oxacilina pentru toxoplasma.

Am fost la medicul de familie si mi-a spus ca nu am toxocara si nici toxoplasma si sa nu iau nici un tratament. Va rog ajutati-ma.

Raspunsuri (3)

Ionela

acum 13 ani

Buna ziua! Anticorpii IgG arata ca ati avut o forma probabil inaparenta de infectie in trecut cu toxocara si toxoplasma, in prezent nu aveti probleme, nu trebuie sa faceti tratament. Trebuie Ac IgM pozitivi fara Ac IgG pozitivi ca sa fie infectie acuta. Conteaza si ce simptome de boala aveti sau de ce vi s-au recomandat analizele.
Sanatate!

Ely2010

acum 13 ani

Buna ziua,
Precizez ca euzonofilele ieseau foarte mari.
Am facut si examen coproparazitologic si a iesit negativ.
Nu inteleg totusi de ce medicul alergolog mi-a recomandat albendazole?
Este necesar sa fac si analiza de sange pentru a vedea rezultatele la toxocara IgM?
Nu mai stiu ce sa fac, mai ales ca am apucat sa cumpar pastilele, am dat o groaza de bani pe ele si acum nu mai pot sa le duc inapoi la farmacie.
As vrea sa stiu ce analize ar trebui sa mai fac. Am inteles ca de la toxocara ai probleme cu ochii si iti cade parul. Mie imi cade parul de cativa ani si acum vad ca am probleme si cu ochii, sa fie o p***ancidenta? Pana acum s-a dat vina ca imi cade parul de la prednison, am luat o perioada de timp deoarece am avut reumatism articular acut.
multumesc mult,

yella

acum 7 ani

Analiza de Ig M toxocara pozitiva indica ca am in prezent acest parazit? Sau sunt necesare si alte analize? Daca Ig G e pozitiv si analizele la sange sunt bune înseamnă ca am acest parazit?