toxocara tratament

Parazitoze Iridociclita

Postata de batoaga cu 12 ani in urma.

Buna ziua, numele meu este Capraru Ionel, si in urma cu 3 saptamani am fost depistat cu Iridociclita la ambii ochi, in urma investigatiilor am descoperit ca am Toxocara IgG Slab pozitiv C.O.=0.566 si D.O.=0.715.
Daca puteti sa ma ajutati cu un tratament eficace pentru nautralizarea acestui parazit, la momentul de fata tin un tratament pentru ochii care este bazat pe picaturi.

Mentionez ca am 27 ani

Va multumesc anticipat
Capraru Ionel

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Prezenta ancticorpilor IgG confirma infectia in trecut sau, in prezent dar cu minima inflamatie.
Tratamentul va fi presric de medicul oftalmolog in functie de gravitatea leziunilor.
Exista tratametn antiparazitar- gen mebendazol,antiinflamator- cortip***azi. Cel mai probabil acestea sunt continute in picaturile pe care le administrati.

batoaga

acum 12 ani

Va multumesc anticipat. Tratamentul prescris de medicul oftalmlog este urmatorul:
Netildex picaturi
Nevanac picaturi
Tropicamida picaturi
Diclovenac pastile

Nu ar trebuii sa imi fac griji fiind IgG Slab pozitiv?

Va multumesc
Capraru Ionel

jurnaluluneimame

acum 10 ani

Ai avut sau inca ai infectie cu larva migrans oculara, forma de toxocara canis cu afectare oculara.
Copilul meu a avut larva migrans viscerala.
Te sfatuiesc sa faci investigatia de laborator Toxocara Canis IgM, ca sa vezi daca infectia este acuta, Noi am facut analiza la Gral Medical, insa se poate face si la Cantacuzino.
Poate te va ajuta sa citesti experienta mea si a copilului meu: http://www.jurnaluluneimame.ro/articol/233/Am-inceput-sa-banuiesc-diagnosticul---copilul-meu-era-infectat-cu-Toxocara-Canis/