Toxocara si toxoplasma

Parazitoze

Postata de albastrica4 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Am facut analizele si mi-a iesit: Testul Phadiatop,
screening atopie-FEIA pozitiv;
Electrochemiluminiscenta : 4172
Toxocara canis - Anticorpi IgG 23,9
Toxoplasma gondii - Anticorpi IgG 301
mentionez ca sunt alergica, am facut soc anafilactic la agocalmin.Pentru toxocara mi s-a prescris albendazol 600mg/de 3 pe zi, nu am inceput tratamentul pentru ca imi este teama sa nu fiu alergica la acest medicament.Ce pot lua pentru a scapa de toxocara?
Multumesc anticipat,
Elena

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

In urma analizelor de mai sus, sunt detectati anticorpii la parazitii Toxocara si Toxoplasma. Tratamentul cu Albendazol este eficient pentru parazitul Toxocara. Inteleg preocuparea legata de posibila sensibilitate la acest medicament, in special ac***a in vedere antecedentul de soc anafilactic. O alternativa a albendazolului ar putea fi medicamentul Mebendazol. Este important insa sa discutati cu medicul dvs. inainte sa schimbati tratamentul sau sa incepeti unul nou.

In plus, fiti atenta la igiena: spalati-va pe maini des si cu atentie, evitati consumul de legume sau fructe nespalate bine, evitati carnea cruda sau insuficient gatita, evitati contactul cu fecale de animale.

Pe langa acest tratament, e nevoie de supraveghere medicala si analize regulate pentru a verifica daca parazitul a disparut complet si pentru a trata eventuale complicatii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/totul-despre-toxoplasmoza-cauze-simptome-tratament_18834
sfatulmedicului.ro/Parazitoze/tipuri-de-paraziti-si-simptomatologie_17996
sfatulmedicului.ro/Parazitoze/simptome-ale-bolilor-parazitare-sau-cum-se-manifesta-infectiile-cu-paraz_9498