toxocara cronica

Parazitoze

Postata de DRAGOI ANGELA cu 13 ani in urma.

In prezent am 20ani, si fac o eruptii pe corp cu mancarim insuportabile de cand eram foarte mica, cam de la 2 ani a inceput, am tot incercat sa aflu ce am iar acum dupa ce mi-am facut testul toxocara rezultatul este 1.18 pozitiv, valoare intre 0.1 si 1.1 maxim, asa e pe buletinul de analize. mi s-a dat tratament cu duador 10zile pe luna, timp de 3 luni! Este ok tratamentul? Este grav ce am?

Raspunsuri (1)

Ionela

acum 13 ani

Buna ziua! Toxocara IgG pozitiv arata ca ati avut boala in trecut, ati ramas cu anticorpii pozitivi si asa vor fi toata viata, titrul e mic si nu va trebuie tratament, nu se trateaza decat boala acuta.
Incercati sa va faceti teste pt. alergii.
Succes si sanatate!
dr. Arsene, medic specialist boli infectioase