Toxocara canis

Parazitoze

Postata de Andreea2328 cu 12 ani in urma.

Buna seara. Am facut analizele pentru toxocara si au iesit pozitive de 1/50. Medicul mi-a dar albendazol, 4 pastile pe zi timp de 21 de zile si lagosa pentru ficat, deoarece a zis ca albendazolul este puternic si e posibil sa afecteze ficatul. As vrea sa stiu...cat de grava e aceasta boala? Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 12 ani

Pe google gasiti informatii despre aceasta afectiune.

Medic Epuran

acum 12 ani

Cele mai multe forme ale acestei afecţiuni sunt asimptomatice si nu necesită tratament. Se poate vorbi de gravitate în cazul acestei acestei afecţiuni în momentul în care apar manifestările oculare (cele mai grave): uveita, neuroretinita, nevrita optică, leziuni retiniene granulomatoase, dezlipirea de retină, sau în momentul în care se produce migrarea larvei in creier (care poate produce convulsii sau meningita eozinofilică autolimitată).