titlu intrebare

Parazitoze

Postata de silviuleata cu 13 ani in urma.

Am facut analiza anti-toxocara canis IgG - 22,16 NTU , IgM - negativ(metoda Elisa) , ac anti adn pozitiv,anticorpi anti SSA(Ro)negativ imuniglobulina E -741 IU/ml. Mi s-a pus diagnosticul de toxocaroza si lupus.Mi s-a dat tratament pentru toxocara cu albendazol 800mg/zi(2 pastile dim si 2 seara),esentin 6,calciu + D3,si diclotard, iar pentru lupus plaguenil (5 zile pe saptamana) Pentru lupus nu am inceput tratamentul pentru ca eu am speranta ca nu este lupus si as vrea sa stiu ce analize se fac in afara de cele mentionate mai sus pentru confirmarea diagnosticului de lupus si eventual daca se poate sa-mi indicati o clinica din bucuresti in care as putea sa ma internez sa fac analizele si sa mi se puna un diagnostic.Mentionez ca in hemoleucograma am modificari la monocite- 7,4 (3-7) si la euzinofile -10 (0-4 ), VSH -9. Va multumesc anticipat si astept raspunsul d-voastra.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

Pentru confirmarea diagnosticului de Lupus se fac următoarele analize:
1.deteminarea prezenţei anticorpilor antinucleari (ANA) (un test ANA pozitiv nu pune diagnosticul de lupus, asociat însa istoricului medical, examenului fizic si eventual, altor teste, confirmă diagnosticul de lupus)
2.teste care sa confirme sau să infirme prezenţa altor anticorpi
3.hemoleucograma
4.VSH (viteza de sedimentare a hematiilor)
5.determinarea proteinei C reactive
6.examenul de urină.

Medic Epuran

acum 13 ani

Referitor la locul unde puteţi face aceste analize puteţi încerca la Institutul Ion Cantacuzino din Bucureşti (acolo doar se fac analizele, nu se face şi internare).
Diagnosticul va fi pus de către un medic reumatolog sau imunolog după efectuarea analizelor şi a examenului clinic