parazitoze

Parazitoze

Postata de lili123456789 cu 13 ani in urma.

intrebareastazi cand copilul meu de 3 ani a facut treaba mare am observat 2vermisori mici subtiri sa fie oare oxiuri /

Raspunsuri (9)

Ionela

acum 13 ani

Ar fi trebuit sa duceti scaunul pt. un ex. coproparazitologic la un laborator.
Necesita tratament antiparazitar, dupa ce se pune diagnosticul.

lili123456789

acum 13 ani

am dus urmatoarea zi proba la laborator si a iesit negativ, meicul de familie ne-a dat zentel o doza ,dar pe net am citit ca se repeta la7zile ce sa fac?

aura

acum 13 ani

eu i am facut coproparazitologui si nu i a iesit nimic. cu toate ca in scaun am observat viermisor mic, alb subtire ca firul de par. ce este?

lili123456789

acum 13 ani

si eu i am facut ex.coproparazitologic si tot asa i-a iesit ca nu are nimic dar medicul de familie ne-a dat zentel.

Ionela

acum 13 ani

Nu in fiecare scaun se elimina paraziti, ex coproparazitologic se repeta de 2 ori, la 3 zile distanta. Daca ati facut tratament cu zentel, acesta trebuie repetat la 15 zile si ar trebui facut de toata familia, cu fierberea lenjeriei, taierea unghiilor scurt si spalarea mainilor des si inainte de masa. Semintele de dovleac crude consumate pe stomacul gol au efect deparazitar.
Succes!

Padurita

acum 13 ani

Spuneti-mi Va rog semintele cu corja de mincat sau far?

Ionela

acum 13 ani

Fara coaja. Sanatate tuturor!

lacriela

acum 12 ani

Aceasi problema si la copiii mei...analizele au iesit bune dar ei au mancarimi la anus. Am repetat si tot negativ a iesit! Ce pot face?

lacriela

acum 12 ani

Doamna doctor ne-a dat tratament la toata familia pt.viermi chiar daca analizele au iesit negative, problema mea e ca fratele meu are ciroza, HVC si rezultatul a iesit negativ coproparazitologic si ma tem sa nu aibe si el viermi caci la baietelul lui au iesit in scaun...nu stim ce sa facem tinand cont ca stare lui e f.grava...