limbrici?

Parazitoze

Postata de angela rus cu 11 ani in urma.

Buna-ziua, astazi am fost la baie si am depistat...un vierme de circa 7 cm....un pic transparent si cam de 1 mm latime, am avut un caine acum cateva luni atunci am inceput sa am anumite simptome voma, diaree dar in urma unui tratament cu furazolidon mi-au trecut,am scazut in greutate mi-am facut analize dar toate au iesit ok mai putin fierul(lipsa)... ce credeti ca ar fi? limbrici , daca da ce medicament imi recomandati? multumesc

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efectuati un examen coproparazitologic pentru a identifica cu exactitate parazitul intestinal. Foarte probabil sa fie vorba de ascaris lumbrip***ades. Tratamentul se face cu albendazol.

rbc

acum 11 ani

buna ziua !

as dori sa va transmit niste informatii in legatura cu aceasta problema;putem discuta pe adresa [email protected].

Mirela

acum 10 ani

Buna seara.Intrebarea mea este daca alaptezi si se confirma ca ai limbrici, ce tratament poti urma?
Exista posililitatea ca nou nascutul sa aibe si el limbrici daca mama a vut in timul sarcinii si nu s-a tratat? Multumesc frumos!
Astept cu interes rasunsul dvs!

ela

acum 8 ani

De ce nu va deparazitati animalele de companie_? Mai imbolnaviti si pe altii.