Infestare cu tenie ?

Parazitoze

Postata de Emaramo cu un an in urma.

De 3 ani observ în scaun fragmente late de viermi intestinali, eu cred că este tenie luată de la câini.Am terminat facultatea de biologie și știu sigur că nu sunt limbrici, din păcate chiar tenie.
Am luat Duador, ulei de dovleac, usturoi, însă nu am observat o îmbunătățire a stării de sănătate, sunt foarte obosită și dorm peste 12 ore pe zi.
Există un medicament mai eficient? 😌🙏

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Parazitoze/viermii-si-parazitii-intestinali_7734

AledaP

acum un an

V-ati gandit ca aveti toata casa infestata si va recontaminati? Incercati o lumina uv pentru detectie sau dezinfectare, spalati hainele la cel putin 60 de grade, aspirati toate suprafetele, dati canapele si fotoliile si perdelele cu fierul de calcat cu abur puternic pentru dezinfectare, dezinfectati zilnic baia pe perioada tratamentului eventual ternul din fata casei, deparazitati cainele sau pisica. Am inteles ca nuca de cocos si semintele de dovleac ar fi mai eficiente decat usturoiul.