Giardioza

Parazitoze

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

in plus la acest documentar as dorii sa stiu ce efecte secundare are asupra sarcinii daca mama are giardia

Raspunsuri (18)

comentarii utilizatori

acum 15 ani

mi-am facut analizele si mi-a depistat o forma de giardia nu prea avansata. nu am nici o simptoma inafara de ideea ca am slabit considerabil. sunt o fata de 12 ani si am aproximativ 34 de kilograme. puteti sa imi spuneti ce tratament sa incep? un medicament bun?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

ma confrunt cu acesti paraziti de cateva luni bune si am doar 29 de ani si nu pot scapa de ei.am luat malador,zentel ,usturoi si degeaba dupa ce mananc in mai putin de o ora elimin afara printr-o diaree apoasa, urat mirositoare,imprastiata si cu ceva mucoasa in ea.am fost si la cei cu hemoroizii am facut tratament la care s-a vazut efectul dar de diaree tot nu scap.imi puteti da un sfat. va multumesc si un an nou fericit(n-as dori la nimeni simtomele acestea)

Anca86122740

acum 15 ani

acum am luat zentel 5 zile cosecutive , cate doua pe zi si sper sa ma simt mai bine.imi puteti spune ce as putea sa fac sa scap de lamblii si daca medicamentul colonix ma poate ajuta.multumesc mult.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am hepatita c si acum am descoperit ca am si giardia cu ce sa ma tratez fara sa afectez prea mult ficatul care este afectat de acest virus c va multumesc.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

as dori sa styu dak un membru al unei familii are giardia , ceilalti membri ar putea si ei acesta boala?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

este posibil ca giardia sa provoace si un miros de gura?

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Mai sus am citit ca unul din simptomele giardiei este diareea. Fetita mea de 8 ani a fost depistata acum doua zile cu giardia dar nu are diaree , este mai mult constipata. Pe buletinul de analiza scrie ca sunt prezente chisturi de giardia.Este posibil ca acestea sa ii provoace constipatie?
Cit despre faptul, daca se poate tramsmite... da se poate.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

copilul meu nu are pofta de mancare, in greutate nu prea ia, are la 4 ani jumate 14 kg, ii miroase gurita. Este posibil sa aibe giardia? va multumesc

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Buna ziua. Am un baietel care nu are pofta de mancare, cateodata mai vomita, are 4 ani si 14 kg, nu asimileaza absolut nimic. I-am dat tot felul de vitamine, dar pare slabit, are ochii infundati, si ii miroase si gurita. E posibil sa aibe giardia?
Va multumesc!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

urmez 3 zile tratament cu tiberal pentru giardia.Dupa cat timp de la terminarea tratamentului pot repeta analiza? va multumesc

comentarii utilizatori

acum 14 ani

buna ziua,am o broblema,colega mea de apartament are giardia,are 23 de ani.As vrea sa stiu dk sunt predispusa si eu la infestare.Dati-mi un raspuns k nu stiu c sa fac.Multumesc!

Nora5

acum 14 ani

buna anda
riscul este mare, incerca sa nu folosesti lucruri comune, spala-te cat mai des pe maini, nu folosi aceleasi vase de mancare, daca nu ai contact direct cu ea te poti feri.Igiene maxima si atentie
Numai bine si sper sa nu ai probleme

dana/dana

acum 14 ani

BUNA, eu am avut jardia, am luat timp de 5 zile cate 2 pastile pe zi, pauza 5 zile si apoi cate una pe zi timp de 10 zile.
A fost ok, am scapat de paraziti.Poti incerca si tu
bafta

dana/dana

acum 14 ani

si eu am hepatita si mi-i sa recomndat tiberal e f bun

dana/dana

acum 14 ani

buna tuturor, am avut si eu giardia si am urmat tratament cu Tiberal pt ca eu am si hepatita B si aceste medicamente nu afecteaza ficatul.

Am luat 5 zile cate 2 pastile pe zi, am facut pauza 5 zile si apoi 10 zile cate o pastila pe zi

Am scapat cu bine :)

mentionez ca nu a avut diaree si din contra eram fff constipata si nu am scazut in greutate :)

multa sanatate

ha

acum 13 ani

ai simtit vreo modificare cand ai scapat? ai refacut coprocultura?

denisaamalia

acum 13 ani

buna.am un baietel de 1an ,si 7 luni,si are chist de lamblii.de vreo 4 luni,are .iam dat furalizadon,nu i trece,am incercat usturoi,nimicc,nu trece,ce ma sfatuti sa i dau,dar fara pastile care afecteaza ficatul,credeti-ma ca nu mai stiu ce sa fac,scaunul il are bilute,gurita nu i miroase,doar cand vede mancare isi face greata.inainte cand a inceput cu acesti viemisori,i mirosea gurita rau,dar de vreo 3 luni nu i mai miroase.si noi tre sa lua,m?sotu si eu.ca pe sot a inceput sa il manance nasul,ce tre sa luam noi?cand copilul a luat furalizadon,dr nea dat si noua tratament ,acum 4 luni,dar nu am mai facut ,dupa ce am terminat.cum sa scapam de ei>/mai ales copilul,cu ce trece acesti viermisori.

ORIY

acum 13 ani

va recomand clisma cu usturoi. ex. se paseaza 2 catei si se pune apa calda peste se lasa 1-2 minute apoi se strecoara si cu o siringa se pompeaza in fundulet + tratament