eosinofile mari

Parazitoze

Postata de danielm cu 12 ani in urma.

Eosinofilele au iesit 5.7% iar intervalul este 0-4%. Medicul de familie ne-a dat sa facem examenul coproparazitologic, rezultatul fiind < absente oua de paraziti si chisturi de giardia L > si antigen giardia elisa rezultatul fiind < negativ >. Aceste analize au fost facute pentru un adolescent de 17 ani . De ce in sange a iesit eosinofile mari daca in analiza fecalelor rezultatele absente de oua de paraziti si chisturi de giardia L. Pe langa eosinofile neutrofilele au fost mici (42.6% narmal fiind intre 50 si 68%), iar monocitele au fost mari (10.2% normal fiind intre 1.7 si 9.3%). Va rog frumos sa imi spuneti parea dumneavoastra daca este vreo problema cu copilul meu. Va multumesc!

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Ar fi mai important de cunoscut valorile absolute ale diferitelor tipuri de leucocite (exprimate în nr.elemente/mm3): neutrofile (PMN), eozinofile (EO), bazofile (BASO), limfocite (LYMPH) si monocite (MONO), decât raportul procentual al leucocitelor (care la rândul lui nu este foarte mult modificat), pentru orientarea diagnosticului.

mihai elena

acum 8 ani

BUNAZIUA MA CONFRUNT CU PARAZITI NU STIU DE CARE DAR AM ANALIZA EOSINOFILE DE 0.5310^9I??I MONOCITE6.8% POSIBIL SA AM GIARDIA CE TRATAMENT IMI RECOMANDATI AM 56DE ANI MA CONFRUNT CU ACEASTA PROBLEMA DE LA VIRSTA DE21 DE ANI. VA MULTUMESC.

vîrciu ardeluta

acum 8 ani

4-5 catei de usturoi pisati 1lingurita propolis (eu il am facut de mine ) peste care torni 100-150 ml apa calda Se iau 2 -3 cani pe zi timp de 2 saptamîni VA SPUN CA E GARANTAT suta la suta Vindeca si helicobacter si orice tip de paraziti .Va mai zic odata e garantata Daca suportati usturoiul e f buna VA RECOMAND am testat-o. VA DORESC SANATATE

Utilizator21626027033

acum 2 ani

In loc de propolis ce as putea sa pun ? Eu sunt alergic la propolis.

Utilizator11582668766

acum 4 ani

Eosinofile%7.1%.Ce.riscuri.avem