de ce imi amortesc mainile ,buzele si varful limbii?

Parazitoze

Postata de berbec cu 13 ani in urma.

de ce imi amortesc mainile ,buzele si varful limbii?

Raspunsuri (8)

codrutza

acum 13 ani

buna:)m-am confruntat cu o situatie asemanatoare si la medikul d familie mi sa spus ca e dinn cauza lipsei d calciu:)am luat calciu lactic si dupa o saptamana am scapat:)bafta:)

berbec

acum 13 ani

Multumesc.

Si cat timp ai luat calciu?

Aceeleasi simptome le-ai avut si tu?

Acum nu le mai ai?

vilson

acum 9 ani

si mie sa intimpla de mult asta.mi sa amorteste buzele si mainile si limba toate la rand.dispare o amorteala si apara alta nu intaleg ce sa intimpla. va rog sa ma ajutati

georgeta enache

acum 9 ani

imi amo rtesc buzele la cea mai mica emotie ce sa iau ajutor raspunde te rog nu mai suport

Corina

acum 8 ani

Anul 2015 a fost pentru mine un an plin de încercări. , in luna Aprilie am nascut(cezariana)in luna Iulie am fost operata de colecist ,(la urgenta ca imi plecase pietre din colecist pe canalul coledoc )in luna septembrie am avut un soc ,fetita mea a 8 ani cazut la scoala si cred ca a facut un atac de panica( nu mai vorbea corect,ii amortise mana si piciorul stâng ).In luna Noiembrie in timp ce fumam o tigara pe balcon , brusc a inceput sa mi se zbata buza superioară , am vazut ca dureaza 3zile si nu se opreste am fost la medic si mi-a recomandat calciu,magneziu si vitatsmina D.intre timp mu-am facut analiza la calciu seric total si rezultatul era in valori normale.Am continuat sa iau ca+mg+vitD, buza superioară s-a oprit din zbătut dar au inceput parastezi(amorteli ale pometilor,vârful limbi,buza superioară si inferioară ,vârful nasului si gingiia) La o saptamana de cand am inceput sa iau ca,mg si vit D a urmat un atac de panica (seara la ora 23.30) si in următoarele zile stări de anxietate.Am fost iar la Dr de Fam si mi-a recomandat 1/2xanax seara si stresclin complex dimineata si la amiaza.vreau sa va zic ca amortelile imi apar cand nu ma astept, starea de anxietate revine.... dar pe o scara de la 1 la 10 puterea este de. 3 .Inca nu stiu ce am si cel mai mult as vrea sa stiu de ce imi amorteste (limba varfu, buzele,gingiia, pometii, iar mâinile si picioarele mai rar).

Adina

acum 7 luni

Cum mai sunteți?ați reușit să scăpați de amorțeli?

bianca

acum 8 ani

Mergi la un neurolog.....si eu am inceput sa am amorteli de genul asta dar chisr vineri am facut un rmn si voi vedeam sap viitoare raspunsul. Mergi si tu. Sanatate multa

Irina

acum 10 luni

Buna ziua. Îmi puteți spune care a fost rezultatul RMN- ului?