borelioza-lyme

Parazitoze Berilioza

Postata de kami70tm cu 9 ani in urma.

Buna ziua! In 3 iunie, in Germania, am fost muscata de o capusa(nimfa), arata ca si un coshulet roz cu cap negru, am rupt cu unghia, zona s-a inrosit zilnic, crescind in marime...la 6 zile dupa, am inceput s-a i-au doxyciclyna 100 mg/2 ori pe zi . M-a vazut medicul din sat, a spus k antibioticul nu va ajuta, si intra-devar, dupa cum a spus si el, in timpul tratamentului cu antibiotic, la 3 sapt.de la muscatura, pe vechea iritatie a aparut un alt eritem, care, a fost diagnisticat de un medic alergolog, ca si eritem migrans.Analizele de singe au spus acelasi lucru, stadiu incipient, de lyme-borelioza,borelien-Ak(IgG) CLIA

Raspunsuri (4)

Maria

acum 9 ani

Buna, kami70tm! Ce mai faci? La ce concluzie au ajuns medicii si mai ales ce tratament ti-au recomandat? De ce a spus medicul ca nu ajuta tratamentul cand peste tot scrie ca in stadiile incipiente cu cat mai devreme se initiaza tratamentul antibiotic, cu atat mai sigura este rezolvarea problemei. Si eu am fost muscata de o capusa, tot in Germania la sfarsitul lunii iunie. Am luat 3 saptamani Doxiciclina la recomandarea medicului.Am facut testele IgG si Igm CLIA, au iesit negative, dar antibioticul il terminasem de 2 saptamani, deci rezultatele pot fi fals negative. Am intrebat medici si din Romania, de la spitalul Victor Babes si au zis ca nu am de ce sa imi fac griji, dar am si vorbit cu persoane care tratate tot in aceasta faza au ajuns ca dupa o anumita perioada de timp sa aiba mari probleme de sanatate. Nu stiu ce sa mai zic sau sa mai cred......Iti doresc sanatate multa si sper ca vestile de la tine sa fie bune!!

kami70tm

acum 9 ani

Buna,Maria!Am fost si eu la V.Babes in TM...am primit tratament iv...28 de zile, mai am 10....pentru o discutie mai amänuntitä, dak se poate sä imi lasi o adresa de e-mail sau 0720263983 este nr.meu de mob.Multä sänätate si numai bine!O searä frumoasä!ps.probabil doza de doxicilinä administratä de mine a fost prea micä....

Carmen Elena

acum 8 ani

Buna dimineata!
Am fost si eu muscata de o capusa acum 3 saptamani, nu am stiut ca e una, era foarte mica, am fost muscata in zona feselor. Am crezut ca e o aschie, am incercat sa o strang, nestiind ca e un astfel de parazit , am scos-o dar nu stiu daca am scos-o cu tot cu cap. Nu aveam spirt in casa, dar am folosit parfum, ac***a in vedere ca e alcool, am folosit si o forfecuta de unghii care am dezinfectat-o tot cu parfum si am taiat partea de muscatura.
Cand am observat capusa, eram umflata in acea zona, dar nu foarte tare si zona era rosie. Dupa ,,operatie'''' mi-a scazut umflatura. Acum nu mai am absolut nimic.
Obosita mai sunt din cand in cand, dar cred ca se trage de la stres.
Mentionez ca sunt plecata in Germania si nu am avut cand in acea zi sa merg sa imi iau spirt.
Credeti ca sunt infectata? Daca mi-a trecut imediat roseata si umflatura?
Ce analiza (in Romania) as putea face pentru a putea observa daca sunt sau nu?
Multumesc anticipat!

Utilizator11528099921

acum 5 ani

Buna ziua , te-ai tratat după mușcătura căpușei ? Trec printr-o astfel de problema .