Ce e de facut?

Pancreatita

Postata de Utilizator11635858789 cu 5 luni in urma.

Am facut o ecografie in urma careoa medicul a observat o formatiune nodulara pe pancreas de 37 mm !
Ce am de facut ? Ce spital imi recomandati ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Inainte de a lua orice decizie, ar trebui sa consulti un medic specialist in gastroenterologie sau oncologie. Ei pot evalua situatia si pot stabili un plan de actiune adecvat in functie de rezultatul ecografiei. Ar putea sa recomande teste suplimentare, cum ar fi tomografie computerizata (CT) pentru a obtine mai multe informatii despre nodulul pancreatic. In functie de evaluarea oncologica si nevoile tale specifice, medicul te va indruma catre un spital sau un centru medical specializat in afectiuni pancreatice. Important este sa cauti ajutor medical cat mai curand posibil pentru a putea initia investigatia si tratamentul adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-pancreasului/bolile-pancreasului_7883

Dalia

acum 5 luni

Buna seara. Mama mea a fost operata la Cluj, Chirurgie 3, de prof. Iancu, acum 9 ani jumatate. A avut o tumora neuroendocrina de pancreas. Va recomand din suflet acest medic minunat, Doar ca e destul de greu de ajuns. Sau poate gasiti in Bucuresti pe cineva, nu cunosc alt specialist pe pancreas. Mama e foarte bine, nu a necesitat niciun tratament, doar operatia. Curaj!