Ar trebui reinterpretat RMN?

Pancreatita

Postata de Luminita cu o luna in urma.

Buna ziua? Sotul meu in urma unui rmn a primit diagnostic de pancreatita acuta dar nu are simptome ?
Ar trebui reinterpretat RMN? Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

RMN-ul, prin natura sa, este foarte sensibil si poate detecta semne de pancreatita, chiar si cand simptomele nu sunt prezente. Cu toate acestea, un diagnostic definitiv ar trebui sa fie tot timpul coroborat cu simptomatologia si istoricul medical al pacientului.

Daca exista nesiguranta, poate fi util sa se faca un nou RMN sau sa se obtina o a doua opinie de la un alt specialist. In plus, medicul ar putea recomanda si alte teste pentru a confirma diagnosticul, cum ar fi analize de sange sau ecografie abdominala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie sau pentru a doua opinie medicala RMN:
https://www.clickmed.ro/medic/rmn

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Bolile-pancreasului/ce-este-pancreatita-si-cum-se-manifestai_18032
sfatulmedicului.ro/Diverse/informatii-esentiale-despre-pancreatita-acuta-si-cronica_17346
sfatulmedicului.ro/Bolile-pancreasului/pancreatita-acuta-posibile-manifestari-atipice_19947