Cum putem trata?

Panaritiu

Postata de Bianca cu 3 luni in urma.

Buna .Fetița mea are la delegtelul de la picior panariu va rog sa mi spuneți cu ce o pot da picioru? Țin să menționez că are și puroi.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Primul lucru de care aveti nevoie este un antiseptic pentru a curata zona infectata. Apoi, puteti incerca un unguent antibacterian precum Baneocin.

Asigurati-va ca piciorul e mereu curat si uscat. Evitati sa lasati deschisa rana, acoperiti cu un bandaj steril si schimbati-l regulat. Insa cel mai bine ar fi sa consultati un medic, deoarece infectiile pot sa se agraveze daca nu sunt tratate corespunzator.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru fiica dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/infectii-ale-degetelor_9021