Ovulatie si fertilizarea ?

Ovulatie

Postata de Alina cu 6 luni in urma.

Cu cate zile inainte de fertilizare este ovulatia?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Ovulatia este procesul in care un ou matur (ovul) este eliberat din ovar. Acest proces se intampla o data, in fiecare ciclu menstrual si este momentul cel mai fertil din luna pentru conceptie.

In mod normal, ovulatia are loc in jurul zilei a 14-a a unui ciclu menstrual de 28 de zile, incepand cu prima zi a menstruatiei. Cu toate acestea, durata ciclului menstrual poate varia de la femeie la femeie, iar momentul ovulatiei poate varia in functie de aceasta durata.

De exemplu, in cazul unui ciclu menstrual de 30 de zile, ovulatia ar putea avea loc in jurul zilei a 16-a a ciclului. Este important de mentionat ca momentul ovulatiei poate varia si in functie de factori precum stresul, modificarile hormonale sau alte afectiuni medicale.

Este recomandat sa tineti evidenta ciclului menstrual pentru a intelege cand are loc ovulatia in cazul dumneavoastra. Exista semne fizice si simptome care pot indica ovulatia, precum cresterea temperaturii bazale a corpului, secretie cervicala transparenta si abundenta, sensibilitate mamara sau dureri in zona ovarelor sau pelvisului.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/secretele-calendarului-care-sunt-semnele-ovulatiei-si-cum-putem-prezice-_18808