ovare umflate ?

Ovulatie

Postata de georgiana cu 6 luni in urma.

De 2 săptămâni am dureri de ovare.In prima săptămână au fost foarte accentuate ,apoi mi-a venit menstruația si nu am avut dureri ,iar de la terminarea acesteia au început sa ma doara din nou dar nu exagerat și din când în cand.Astazi am observat ca sub burta sunt umflata și ceea ce leagă ovarele de vagin se umflase.Am 16 ani și nu mi-am început viata sexuala. Aveți vreo idee de ce?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa realizam ca doar un medic poate oferi un diagnostic precis si recomandari adecvate.

Durerea in zona ovarelor poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv:
1. Sindromul ovarelor polichistice (una dintre cele mai comune cauze ale durerii ovarelor la femeile tinere). Acesta este caracterizat de aparitia chisturilor pe ovare si poate determina dureri, tulburari hormonale si alte simptome.
2. Infectii ale sistemului reproducator (cum ar fi o infectie a tractului urinar sau o infectie genitala). Acestea pot provoca dureri si umflaturi.
3. Endometrioza - o afectiune in care tesutul similar mucoasei uterine creste in afara uterului si poate provoca dureri si umflaturi.
4. Probleme legate de ciclul menstrual, cum ar fi sindromul premenstrual sau ovulatia.
5. Alte afectiuni, cum ar fi chisturi ovariene, fibroame uterine sau tulburari ale intestinului.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cand-devine-durerea-de-ovare-o-urgenta-medicalai_17741