Hcg?

Ovulatie

Postata de VAlina cu 8 luni in urma.

Buna! Astazi am 8 zile de la ovulatie, (masurata ecografic) dureri de sani si crampe in jurul ovarului care a ovulat. Am facut un beta hcg din sange care a iesit negativ 1.1 oare mai are rost sa repet? Sa nu se vada inca? Sau dupa 8 zile nu sunt sanse inca sa se vada

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Daca ati efectuat un test de sarcina (beta hCG) la 8 zile de la ovulatie si rezultatul a fost negativ, este putin probabil sa fiti insarcinata. In general, testele de sange sunt sensibile si pot detecta prezenta hormonului hCG in corp mult mai devreme decat testele de sarcina obisnuite. Cu toate acestea, in cazuri rare, poate fi necesara repetarea testului daca aveti suspiciuni ca rezultatul a fost fals-negativ.

Este important sa retineti ca simptomele precum durerile de san sau crampele pot fi cauzate si de alti factori, precum sindromul premenstrual sau alte afectiuni ginecologice. Daca sunteti ingrijorata sau daca simptomele persista, va recomandam sa consultati un medic ginecolog pentru a obtine o evaluare si sfaturi medicale adecvate: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859