Buna ziua am o intrebare ?

Ovulatie

Postata de Mihaela cu 2 luni in urma.

Bună ziua am ciclul menstrual în lunile acestea îmi vine asa 56 41 43 32 51 44 45 și nu știu exact când ovulez ca vreau sa rămân însărcinată ma puteți ajuta cu un răspuns va rog frumos mulțumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Daca aveti cicluri menstruale la interval de 32 pana la 56 de zile, perioada de ovulatie va fi oarecum greu de identificat. In general, ovulatia are loc cu aproximativ 14 zile inainte de urmatorul ciclu menstrual, cu unele variatii.

Pentru a identifica mai exact momentul ovulatiei, va recomandam sa folositi un test de ovulatie pe care il puteti achizitiona din orice farmacie. Acesta detecteaza cresterea hormonului Luteinizant (LH) care indica declansarea ovulatiei.

O alta metoda pe care o puteti folosi este masurarea temperaturii bazale a corpului. Acest lucru presupune masurarea temperaturii corpului imediat dupa trezire, dar inainte de a efectua orice activitate. Veti observa o usoara crestere a temperaturii bazale imediat dupa ovulatie.

Totusi, tinand cont de variatia mare a duratei ciclului dumneavoastra menstrual, ar fi indicat sa mergeti la un medic ginecolog pentru un control, acesta va va putea indruma mai bine.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-neregulat-si-ovulatia_11136
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/totul-despre-ovulatie_11141
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/secretele-calendarului-care-sunt-semnele-ovulatiei-si-cum-putem-prezice-_18808

Mihaela

acum 2 luni

Sau dacă am ciclul menstrual asa pot rămâne însărcinată