tinitus sau nu?

Otita externa Otita externa acuta Afectiuni ale urechii

Postata de Utilizator11587730752 cu 3 ani in urma.

Buna ziua, imi cer scuze ca va deranjez aici. Am vazut ca raspundeti in zona de ORL si as avea o intrebare. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns pentru a ma linistii.
De cateva luni am probleme cu anxietatea si sar de la o ,, boala la alta", recent am citit pe internet despre tinitus si de atunci am impresia ca imi suna urechile, mai ales cand este liniste totala. nu este un sunet speicific ci mai degraba o senzatie deranjanta la urechi s cu cat ma gandesc mai intens cu atat e mai prezent. Pana sa nu citesc despre tinitus nu am avut astfel de simptome. Va rog sa imi ziceti daca tinitusul poate fi autodeclansat sau ce simt eu nu este tinitus ci doar o creeatie a propriei minti. Mentionez si faptul ca daca imi astup urechile cu degetele atunci senzatia aceea dispare. Daca ar fi tinitus atunci ar disparea cand acopar urechile cu mana sau s-ar amplifica si mai tare? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!.

Raspunsuri (1)

Denis

acum un an

Eu am tinitus,la mine nu dispare….este permanent iar de 3zile am amețeli,instabil la sunete….senzație de șoc electric in cap