Tratament osteoporoza?

Osteoporoza

Postata de Maria333 cu 9 ani in urma.

Buna ziua. Am 58 de ani si am fost diagnosticata cu osteoporoza avansata (-3,8) la coloana, dar in acelasi timp analizele de calciu ies bune. Fac tratament cu actonel, alpha D3 (permanent) si CaMgZn, 10 zile pe luna, toamna si primavara. Daca eu nu am lipsa de calciu, suplimentele de calciu nu pot fi daunatoare? Pot sa fac pietre la rinichi, la fiere?

Raspunsuri (4)

aspen

acum 9 ani

Foarte multa lume, inclusiv doctorii, nu stiu urmatorul aspect:
- suplimentarea cu Ca trebuie facuta concomitent cu suplimentarea cu vitamina K2, aceasta din urma fiind responsabila cu dirijarea Ca catre oase si dinti. In lipsa vitaminei K2, Ca ajunge in tesuturile moi (artere) si produce ateroscleroza.

Anna

acum 8 ani

Buna Maria, iti recomand Osteosanum de la Vision, este un preparat special conceput pentru Osteoporoza, mama mea il foloseste si o ajuta destul de mult!
https://visionmarket.ro/osteosanum.php

Utilizator21552821728

acum 3 ani

Si eu sunt in situatia Marie,ac***a 66 de ani si -3,5.Mi-s-a recomandat actonel 3,5mg si caldefix pe care l-am luat de doua,trei ori,fiind cam scump pentru mine si am continuat cu calcidin 10 zile pe luna! Nu stiu cat este de bun tratamentul ca au inceput sa ma doara de la brau in jos,chiar si umarul stang pana la cot si chiar si articulatiile la unele degete!!! Ce imi recomandati si daca se mai poate vindeca la varsta mea si in stadiul acesta avansat! Multumesc!

Georgeta

acum un an

Am osteoporoza 3.5, ,gonartroza și coxartroza. Am 63 ani. Am primit actonel 75 mg, D3 2000 ui, colagen 2 luni și 1 luna pauza, osteocare 14 zile pa luna câte 2 pastile pe zi. Sper, peste 1 an când merg la control, sa am o îmbunătățire.
Altfel sunt o persoana f activa.