pocnituri la genunchi

Osteoporoza

Postata de the_end cu 11 ani in urma.

cand indrept picioarele sau fac o genoflexiune se aude o trosneala un pocnet va dau urmatoarele detaliii:

-am 30 de ani
-in copilarie am consumat aproape 1-2 l lapte vaca /la fiecare 3 zile
-saream de la inaltimi mari in copilarie si cadeam in picioare
-cateodata la un picior i-mi sare osul din rotula la miscari bruste

Dupa ani in siri de intrebari si vizite la doctori,ultimul raspuns a fost ca asa e normal la unii oameni si nu e nimic grav.

Sunt sigur ca nu e un raspuns real si inteligent deloc,nu are cum sa fie asa ceva un factor normal la un om sanatos. Ce parere aveti d-v?

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

"Pocniturile " pe case le simtiti pot fi expresia unor leziuni menisco-ligamentare ( sustinunta si de instabilitatea rotulei la miscarile bruste-dupa cum mentionati) ; totodata, aceste zgomote pot aparea si ca urmare a alunecarii ligamentelor ( tendoanelor) pe suprafata articulara , in timpul mobilizarii genunchilor- intalnite frecvent in randul pop**atiei, fara substrat patologic.
Este recomandat sa consultati medicul ortoped pentru evaluare si , eventual, sa efectuati un RMN de genunchi- care descrie posibile leziuni la acest nivel.

the_end

acum 11 ani

la miscariile bruste cum ar fi brusc de la stanga spre dreapta a piciorului nu se aude "pocnituri" ci i-mi sare femurul din rotula si e destul de dureros

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cu atat mai mult se mentine indicatia de consult ortopedic si efectuarea examenului RMN pentru o probabila leziune menisco-ligamentara.

Mustafa Meriem

acum 10 ani

Am o fetita de 7 luni care are trosnituri la membrele superioare .Ce ar trebui sa fac?