osteoporoza!

Osteoporoza

Postata de ronaldo7 cu 12 ani in urma.

buna ziua! mama are 47 de ani si are osteoporoza in banda poate lua calciu si acum cam de vreo 3-4 luni a cazut pe un picior si a intrat piciorul sub ea,si la fracturat si de atunci tot schioapata ce i-ati recomanada pt ca umbla foarte rau cu el sia pus si fasa elastica merge mai bine un pic dar cand il oboseste mai tare umbla rau din no! va multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

efectuati un consult ortopedic pentru diagnosticul si tratamentul fracturii (numita patologica, in cadrul existentei osteoporozei). osteoporoza trebuie confirmata si prin osteodensitometrie la nivelul colului femural si coloanei lombare L2-L4 (investigatie numita DXA); astfel se poate indica tratament antiresorbtiv sau osteoformator , de catre medicul endocrinolog sau reumatolog. continuati administrarea tabletelor de calciu si vitamina D3 (necesara absorbtiei calciului).

ronaldo7

acum 12 ani

va multumesc frumos!

Cornelia

acum 12 ani

Buna ziua! Si bunica mea are osteoporoza, iar un medic local i-a prescris un supliment nutritiv, Articular Total, de la Bio Elemente http://www.bioelemente.ro/articular-total-87.html, care sustine sistemul osteoarticular. Poate va ajuta si aceasta informatie. Multa sanatate!