mi se umfla picioarele

Osteoporoza Tuberculoza extrapulmonara

Postata de copilas1 cu 12 ani in urma.

dc mi se umfla picioarele?iau tuberculostatice..sa fie de la ele???ca pana acum niciodata nu mi s_au umflat,iar cu urina ies des...ce pot sa fac?nu ma dor,dar se vede aiurea umflatura...la ousoare si p***a picioarelor...multumesc

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

ne puteti scrie daca luati si alte medicamente in afara de tuberculostatice? mai suferiti si de alte boli? de cat timp ati inceput acest tratament?

va urez o seara buna

copilas1

acum 12 ani

iau tuberculostatice de 1 luna si mai am de luat 5 luni,am tbc extrapulmonar,la osul femural,nu mai am alte boli din cate stiu,de 1 sapt mi s_au umflat picioarele de la ousor in jos...e prima data cand patesc asa,nu ma dor,dar ma sperie...mai iau pe langa ele,cartilaj de rechin 1 pe zi,de la homeopat iau siliciu,zinc si calciu...atat...oricum tuberculostaticele mi_au facut bine,pt ca acum 1 luna abia mergeam cu piciorul stang,ma durea f tare si ma intepa,acum mai schiopatez putin...dar nu inteleg dc se umfla picioarele...nu sunt gravida,nu lucrez,stau in pat si la calculator...va multumesc...o seara buna
Cosmina Cosmina: de faptla diagnostic au scris osteoartrita bacilara stanga,dar e ca un fel de tbc osos...din cate stiu eu,ca daca imi dau tuberculostatice,nu??multumesc frumos pt raspunsuri

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

da, este o forma de tbc extrapulmonar, termenul de ''bacilar'' referindu-se la bacilul Koch, agentul etiologic al tuberculozei.
ce medicamente tuberculostatice utilizati?

copilas1

acum 12 ani

pirazinamida 4 pe zi de 500mg,izoniazida 300mgcu sicovit B6 pe zi,etambutol 1200 mg pe zi,sinedrol(rifampicina) 300mg pe zi,a zis sa le iau dupa 2 ore dupa ce mananc,toate odata dimineata timp de o ora,dar eu le iau in 15 min pe toate...si inca o luna aceeasi doza,apoi scade mg...stiti cumva daca osul meu se va reface?eu simt ca da,merg un pic mai bine,mi_a spus atunci la CT ca e putin macinat capul femural...si sunt nelamurita cu umflarea asta a picioarelor...multumesc...

copilas1

acum 12 ani

aaa,mai iau si silimarina pt protectia ficatului,ca sunt toxice aceste pastile sau liv 52 ...

ionut

acum 11 ani

sunt sofer,fac saptamanal curse in italia,conduc f mult,cand,la intoarcere mi se umfla f tare gleznele,de ce mi se umfla?