interpretare rezultate DEXA

Osteoporoza

Postata de annaon cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Am 46 anI si in urma unui test DEXA au fost obtinute urmatoarele rezultate .picior stang T=-1.5, Z=1.2 si picior drept T= -1.6 SI Z= -1.4. Ce parere aveti ?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Exista 2 metode de detrrminare a densitatii minerale osoase: DXA care face masuratori la nivelul coloanei lombare si soldului si, ultrasonometrie calcaneeana care masoara densitatea la nivelul calcaiului. Prima metoda este recomandata si de care se tine cont in evaluarea osteoporozei.Cea de-a 2 a metoda este orientativa.
_Un scor T de -1,6 va situeaza in zona osteopeniei.

stela

acum 10 ani

ce va spune aceste rezultateL1-L2 1,296 1,0
NECK 1,009 -0,2
TOTAL 1,122g/cm
am 57ani si 7 luni .Astept un raspuns