Drepanocitoze omozigote

Osteoporoza Siclemia

Postata de vasile k cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Nepotul este intr-o tara africana si sufera de drepanocytoze homozygote(echivalent cu " thalassemie europeenne". Ma solicita ajutor. Cu ce pot sa l-ajut?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Drepanocitoza (Siclemia sau anemia falciforma) este o anemie cauzata de sinteza defectuoasa de hemoglobina. La persoanele cu siclemie o parte din hematii contin un tip anormal de hemoglobina - hemoglobina S. Durata de viata a acestor celule se scurteaza la aproximativ 16 zile. De asemenea, ele capata o forma de secera, fapt ce le ingreuneaza inaintarea prin vasele sanguine. Diagnosticul este confirmat prin realizarea testului sanguin pentru hemoglobina S.
Medicul specialist in hematologie va indica conduita terapeutica si va monitoriza evolutia bolii.

vasile k

acum 12 ani

La care spital ma pot adresa?