despre miscarea zilnica

Osteoporoza

Postata de mariynela cu 13 ani in urma.

as dori sa intreb dak este recomandat miscarea zilnica la cei care sufera de urmatoarele probleme:hipertensiune ,apa , varice si osteoporoza.Asta pt k mama mea ia tratament in fiecare luna si sustine k o dor ingrozitor picioarele,dak se duce pan la magazin foarte rar iese din casa si k cica doctorul de familie i-a recomandat repaus sa nu de[puna efort.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Apa? La ce are dansa, nu se recomanda statul in picioare prea mult, insa miscarea este buna. Desigur, fara excese. Cel mai simplu ar trebui sa vorbiti dumneavoastra cu medicul ei de familie. M-as mira sa ii fi spus dansul sa nu iasa din casa...poate doamna a interpretat astfel. Ceea ce trebuie spus totusi este ca pe aceasta vreme, mai ales cand este gheata afara, este bine sa nu iasa. Daca Doamne fereste cade si face ruptura de col femural, nu vreau sa va spun ce va asteapta. Deci pe vremea aceasta, frig si ghetus, nu este bine sa iasa. Dar cand se face mai frumos, este chiar indicat sa se plimbe in fiecare zi un pic. Daca are un catel, sa il plimbe primavara si vara o jumatate de ora, i-ar face tare bine. Insa inca o data, fara excese.
Oricum sper ca face tratament. La varice trebuie hidratare buna si cand sta in pat, sa puna picioarele pe o perna mai inalta (ca sa stea picioarele mai sus de cat corpul un pic).

adriana

acum 13 ani

pentru oteoporoza cunosc un produs foarte bun care sigur o poate ajuta pe mama ta http://aloevera-forever.eu/Forever-Freedom.html

ovidiu

acum 12 ani

In cazul unor afectiuni cardiovasculare nu este indicat efortul si alimentele sarate si excesul de lichide.
Evitarea efortului fizic nu inseamna ca nu mai trebuie sa miscam deloc. Este recomandat plimbatul lejer in functie de capacitatea persoanei, evitand efortul.
Edemele pot avea mai multe cauze in general cea cardiaca, insuficienta hepatica, de rand cu cea renala si afectiunile glandei tiroide.