Densitatea osoasa - informatii utile

Osteoporoza Osteopenia

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

am 32 ani,am osteoporoza si spondiloartrita generalizanta,cum sa ma tratez,am incercat multe tratamente.

Raspunsuri (8)

robert9100192

acum 15 ani

sunteti sigura ca e osteoporoza?osteporoza apare doar dupa instalarea menopauzei .daca e instalata deja ar trebui sa va ocupati de problema care a generat acest lucru .Pentru spondiloza cele mai bune tratamente sunt cele in sitalele de recuperare.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

As dori sa stiu la ce spital din Iasi se poate face testul pentru osteoporoza DXA,daca trebuie programare si cat costa? Persoana careia i sa recomandat acest test este pensionara si are 81 ani. Va multumesc.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am proteza la genuchi dr. protezare totala cimentata .Pot sa fac densitatea osoasa.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Unde se face densitatea osoasa .La ce spital.

comentarii utilizatori

acum 15 ani

Am 39 ani,ieri am facut testul DEXA si am osteopenie
la L1,L2,L3,L4 cu un rezultat de -2,2.Am fost trimisa de medicul reumatolog specialist si de fapt o sa incep un tratament de recuperare si pentru boala artrozica vertebro-periferica.Intrebarea mea pentru dvs.ar fi cat de grava este osteopenia si daca se poate trata definitiv ca de altfel si artroza.Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns.

Daniela Sandu

acum 12 ani

Pentru cresterea densitatii osoase este foarte bun tratamentul cu Calciu D3 si Strontium Bone maker.

gabriela

acum 12 ani

cat costa o analiza DEXA (densitatea osoasa)?
se compenseaza?
multumesc!

bibi

acum 10 ani

buna.m-am operat de iernie de disc lombara,iernie de disc cervicala la 2 nivele la care mi sa pus 2 atele din picior si placuta de titan. am in continuare o durere la oase si am facut un CT si am fost diagnosticata cu artroza claviculara umar drept.problema este ca a inceput durerea de mijloc si am o durere groaznica la oase in zona(umar,omoplat si coastele)toate pe partea dreapta.va rog spuneti-mi si mie la ce spital pot face analiza DEZA,cutrimitere sau fara si cat ma costa.Va multumesc.