cum pot ajuta in osteoporoza?

Osteoporoza

Postata de elena501 cu 11 ani in urma.

Va rog,mama in varsta de 77 ani are o puternica inclinare a coloanei cauza fiind osteoporoza.Coastele ingreuneaza digestia deoarece preseaza stomacul.Foloseste un corset dar nu prea este eficient.Ca tratament i s-a administrat OSEOR.Stiu are o varsta,dar as dori sa pot face tot ce e posibil sa-i alin durerile ! Nu ise poate administra magneziu pt.ca a fost diagnosticata cu Parkinson. Ce este vertebroplastia? Un corset rigid ar ajuta-o?

Multumesc !

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In cazurile avansate de cifoza secundara osteoporozei ( cand se produc fracturi ale vertebrelor) se poate practica vertebroplastia- ce presupune injectarea de"ciment osos" intr-o vertebra fracturata.

elena501

acum 11 ani

Multumesc!Unde se poate face acest lucru? Locuim in Ploiesti.