Ce sa fac?

Osteoporoza

Postata de ancaalex cu 12 ani in urma.

Mama mea a facut un test pentru osteporoza si i-a iesit -2,5. Medicul de familie nu i-a dat nici un fel de tratament. Ce putem face? Multumesc.

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Mergeti la un medic reumatolog.

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Analiza si rezultatul de 2,5 pe care-l mentionezi, probabil se refera la DXA pe baza caruia se poate stabili,daca un pacient are " Osteoporoza " unde valoarea T.score este peste -2,5 sau numai de " Osteopenie " unde valoarea este T.score sub 2,5 ( ca la mama d-tale ). Cei cu osteoporoza(peste -2,5 T.score) prezinta risc de fracturi .
Daca medicul de familie sau endocrinologul , a recomandat numai o alimentatie bogata in lactate , Calciu si vitamina D este suficient
Sanatate

Dr. Nicolici Alex

acum 12 ani

cati ani are mama ? la ce varsta a intrat (daca a intrat) la menopauza? postati va rog din rezultatul investigatiei ambele scoruri (T si Z). precizati va rog la nivelul carui segment osos s-a facut investigatia si metoda utilizata - toate le aflati din buletinul de investigatie.precizati de asemenea daca mama a urmat vreun tratament hormonal de substitutie - in caz ca este in perioada menopauzei.alte boli cronice-daca exista.
multa sanatate !

adina

acum 12 ani

daca aveti analizele facute puteti merge cu ele la un cabinet care va poate recomanda o schema de tratament pentru problemele dvs. tel:0771.636.619 Rezultatele pe termen lung sunt extraordinare.
Multa sanatate!