sunt extractiile necesare?

Ortodontie

Postata de impeccable cu 13 ani in urma.

am fost de curand la ortodontist si mi-a spus ca este necesara extractia celor 4 masele de minte pentru ca dintii mei sunt inghesuiti din cauza ca sunt mai mari si nu au loc. De asemenea am tot citit pe internet ca profilul postextractional va fi afectat si se va produce o aplatizare a fetei (are loc accentuarea cresterii in verticala a fetei). Ideea e ca daca imi pun aparat dentar dintii din spate nu vor trece pe locul celor extrasi ? si daca da, mai este modificarea fetei justificata? dar oare un disjunctor maxilar nu va fi de folos? sa cer parerea altui ortodontist (din oras)? sunt cam nelamurita :\ multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

ceea ce ati citit dvs pe net despre profilul postextractional se referea la cazurile in care sunt necesare extractii in cazul premolarilor si nu a molarilor de minte. Si nici in cazul acesta nu este o lege.