Spatiu intre dinti

Ortodontie

Postata de suirampop cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Sunt pe finalul unui tratament ortodontic, am purtat doar pe arcada de sus 2 ani aparat metalic fix, insa intre incisivul lateral si incisivul central mi-a mai ramas putin spatiu mai pronuntat la gingie si se micsoreaza aproape de varf unde e chiar foarte putin. Este normal sa raman cu acel spatiu chiar inaintea indepartarii aparatului dentar. Am revenit la d-na ortodont de vreo doua ori evidentiindu-i aceasta problema, a incercat sa mai stranga dar tot asa a ramas in final, acum mai stau cu aparatul pe post de contentie vreo 2 luni dupa care voi merge sa mi-l indeparteze a spus dansa.

Ce parere aveti despre acel mic spatiu, nu se va mari mai mult dupa indepartarea aparatului?
Multumesc anticipat,
Marius S

Raspunsuri (1)

Tehnician Ciprian

acum 10 ani

Dintii intrei ei pot avea spatii goale,acele triunghuiri negre , locul unde se localizeaza medical se numeste ambrazura cervicala de obicei acest loc este ocupata de papila interdentara (gingia dintre doi dintii), In cazul in care tu ai avut spatiu intre cei doi dinti inainte de a avea aparat otodontic, dupa terminarea tratamentului spatiul trebuie sa se inchida dintii intre ei trebuie sa aiba punct de contact pe unde sa intre doar ata dentara nimic altceva, dar nici intrun caz spatiu in care sa bagi scobitoarea